Aktualności sportowe starsze

 • 2.04 2015

  Wiosenny „remont”

  Warszawa

  Prawie trzy tygodnie spędzone na regeneracji czyli zabiegach w sanatorium to okres niezbędny by dać odpocząć ciału po wielomiesięcznym ogromnym wysiłku.

  Justyna Kowalczyk, która w przeszłości wiosenną regeneracją miała zaplanowaną w wielu miejscach światach od Kamczatki przez Litwę, aż po rodzime uzdrowiska, tym razem także wybrała Polskę i Krynicę Zdrój. Także dlatego, że liczyła tam nie tylko na to, że będzie poddawana zabiegom i masażom.

  - To miał być zdecydowanie bardziej aktywny czas. Miałam w planach narty zjazdowe i wiele innych aktywności, ale okazało się, że najważniejsze jest zrobić porządek z kolanem. Nie było na co czekać. Tak więc mój pobyt w sanatorium okazał się w sumie bardzo stateczny, a wszystkie atrakcje musiałam odłożyć w czasie - opowiada Justyna.

  Czas spędzony w Krynicy był niezbędnym "wiosennym remontem", by organizm po latach ciężkiego treningu mógł przyjąć na siebie kolejną dawkę obciążeń. A Justyna zgodnie z ułożonymi już przez trenera Aleksandra Wierietielnego planami nie zamierza w tym sezonie przygotowawczym dawać sobie żadnej taryfy ulgowej.

   

 • Kibicuj Justynie

 • 8.03 2015

  Spełnianie marzeń

  Warszawa

  90 km na nartach – taki dystans musi robić wrażenie, nawet na zawodniczce, która w swoim życiu przebiegła na nartach tysiące kilometrów. Justyna Kowalczyk stając na starcie Biegów Wazów – najstarszego i najbardziej znanego narciarskiego maratonu, miała obawy jak wytrzyma tak długi dystans, ale nie zastanawiała się ani chwili czy warto. Biegnąc w Szwecji spełniła bowiem swoje sportowe marzenie. Już dawno temu zaplanowała, że w pewnym momencie swojej kariery, to właśnie na najdłuższych dystansach będzie się realizować. W połowie tego sezonu pucharowego uznała, że teraz przyszedł najlepszy czas na pierwszy krok, a w tym wypadku właściwie bezkrok. Bo właśnie opierając się tylko na sile ramiom Justyna pokonywała dystans, a w niedzielę łatwo nie było także ze względu na roztopy. Wysoka temperatura sprawiła, że śnieg była wodnisty i grząski, a warunki trudne. Mimo to Justyna już w debiucie wygrała zostawiając w pokonanym polu zawodniczki specjalizujące się przecież w takich startach.

  Polka pokonała dystans 90 km w 4:41:02,05 wyprzedzając drugą na mecie Szwedkę Brittę Norgren o ponad 4 minuty. Justyna mogła więc spokojne celebrować moment mijania mety. Z wieńcem na szyi pozdrawiała publiczność.

  71. miejsce w klasyfikacji generalnej to także ogromny sukces naszej biegaczki, dotychczas bowiem żadnej zawodniczce nie udało się być tak wysoko. Poprzednia najlepsza lokata kobiety to 91.

  - To niesamowite doświadczenie już sam start, no i oczywiście wygrać ten bieg. Przez pierwsze 75 km czułam się bardzo dobrze, ale ostatnie 15 to była już wielka walka z bólem, dlatego tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa – mówiła na mecie Justyna.

 • 26.02 2015

  Sztafeta na piątkę

  Warszawa

  Kornelia Kubińska i Justyna Kowalczyk - techniką klasyczną, Ewelina Marcisz i Sylwia Jaśkowiec - techniką dowolną, tak wyglądał skład polskiej sztafety podczas startu w Falun. Ta czwórka znakomicie spisała się na szwedzkich trasach.

  Od początku polskie zawodniczki plasowały się w czołówce. Kornelia Kubińska oddała zmianę Justynie Kowalczyk na piątej pozycji. Podopieczna Aleksandra Wierietrielnego awansowała o jedną pozycję i choć ostatecznie nie udało się na zmianach w stylu dowolnym utrzymać tej pozycji, to do czwartego miejsca Polki straciły zaledwie 3 sekundy, w dodatku Sylwia Jaśkowiec na finiszu potrafiła odeprzeć ataki niemieckiego teamu.

  A piąte miejsce polskiej sztafety jest najlepszym wynikiem od igrzysk w Grenoble w 1968 roku. Nic więc dziwnego, że Justyna Kowalczyk była bardzo zadowolona na mecie.

   -       Odkąd ja startuję i nasza drużyna bierze udział w imprezach rangi mistrzowskiej, to nie pamiętam aby sztafeta czyli każda z dziewczyn tak fajnie walczyła o każdy centymetr, o każdą sekundę – mówiła po biegu Justyna.

  W sobotę ostatnia biegowa konkurencja mistrzostw wśród pań bieg na 30 km stylem klasycznym.

   

  Wyniki:
  1. Norwegia                49.04,7 
  (Heidi Weng, Therese Johaug, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Marit Bjoergen) 
  2. Szwecja                 +29,2 s
  (Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist, Stina Nilsson) 
  3. Finlandia                +30,8
  (Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Riitta-Liisa Roponen, Krista Paermaekoski) 
  4. USA                      +1.49,9
  5. Polska                   +1.52,3
  (Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Sylwia Jaśkowiec)

 • 22.02 2015

  Duet na medal!

  Warszawa

  Dopiero rok temu wspólnie stanęły na starcie tej konkurencji, a już mogą się cieszyć z medalu na mistrzowskiej imprezie. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec w niedzielę w czasie sprintu drużynowego w Falun znakomicie się uzupełniały i na pewno nie opuszczą Szwecji z pustymi rękami.

  Już w kwalifikacjach widać było, że polski duet będzie bardzo mocny. Polki finiszowały drugie tuż za ekipą Norwegii, za sobą zostawiając między innymi Szwedki. Ostatecznie w finale obie te ekipy okazały się szybsze, ale brązowy medal to ogromny sukces Justyny i Sylwii. Podopieczne trenera Aleksandra Wierietielnego wyszły na start wierząc w swoje możliwości i w to, że świetny wynik jest jak najbardziej w ich zasięgu.

  -       Wiedziałyśmy, że w Falun możemy powalczyć o medal. Musiałyśmy po prostu wyjść na start i zrobić swoje. Z Sylwią doskonale się uzupełniałyśmy, dlatego tak to wszystko fajnie wyszło – mówiła po biegu Justyna.

  Dla niej był to już ósmy medal mistrzostw świata, Sylwia tym brązem otworzyła swoje konto medalowe.

  -       Bardzo mocno cieszę się z tego medalu, ja jednak się już ich w przeszłości nazdobywałam. Choć też wiadomo, że w drużynie to zupełnie coś innego, inny smak sukcesu. Fajnie, że mogłam przyczynić się do tego, że Sylwia zdobyła swój pierwszy krążek – podkreślała Polka, która z czwartych kolejnych mistrzostw świata wraca z medalem. – To niesamowite, że od tak długiego czasu mogę być w ścisłej czołówce i walczyć o najwyższe pozycje. Dodając do tego igrzyska olimpijskie od 2006, to tylko w 2007 roku nie miałam medalu na najważniejszej imprezie.

   Justyna na mistrzostwach świata w Falun zaplanowała jeszcze start w sztafecie oraz biegu na 30 km stylem klasycznym. Sylwia wcześniej powalczyć na 10 km techniką dowolną.

   

   

   

 • 19.02 2015

  Decydujące niuanse

  Warszawa

  Miała być gotowa do walki i była. Justyna Kowalczyk nie zawiodła swoich kibiców i podczas pierwszej konkurencji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Falun włączyła się do walki o medale. I choć ostatecznie stanąć na podium się nie udało, a Justynie przypadło to jakże nielubiane przez sportowców miejsce czwarte, to polska biegaczka kolejny raz pokazała, że z nią nie można się nie liczyć. Nawet jeżeli przygotowania do sezonu były niezwykle trudne i poprzedzone ogromnymi problemami w życiu osobistym, to gdy przychodzi do walki o najwyższe cele Justyna jest gotowa.

  Sprint stylem klasycznym rozpoczął się od wygranych przez podopieczną Aleksandra Wierietielnego kwalifikacji, następnie były wygrany ćwierćfinał i półfinał. Na wyjątkowo trudnej trasie, którą przygotowali szwedzcy organizatorzy, Justyna czuła się bardzo dobrze. Dodatkowo widać było, że jej narty przygotowane były znakomicie. Kolejny raz jednak okazało się, że w sprincie o ostatecznym wyniku decydują niuanse. Na tak krótkim dystansie często nie ma czasu by nadrobić nawet najmniejszy błąd. Tym razem tym kosztownym błędem okazał się spóźniony start. Justyna przez cały dystans musiała więc gonić rywalki. I choć robiła to z wielką determinacją, to ostatecznie do podium zabrakło 0,4 sekundy.

  -       Czwarte miejsce to oczywiście bardzo dobry wynik, ale przecież wiadomo, że bardzo żal szansy medalowej, bo nie wiadomo czy na tych mistrzostwach jeszcze takowa się nadarzy. Ten zaspany przeze mnie start zaważył na wszystkim. Walczyłam z całych sił, ale dogonić miejsca na podium nie zdołałam – powiedziała Justyna po biegu.

  W niedzielę kolejny bieg mistrzostw świata w Falun w którym zobaczymy Justynę. Tym razem walka będzie się toczyła w sprincie drużynowym, tym razem technika będzie dowolna. A partnerką Justyny będzie oczywiście Sylwia Jaśkowiec.

   

   Wyniki sprintu stylem klasycznym:

  1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3:26.63
  2. Stina Nillson (Szwecja) strata 0,42
  3. Miken Caspersen Falla (Norwegia) +0,99
  4. Justyna Kowalczyk (Polska) + 1,43

   

 • 18.02 2015

  Dobrze powalczyć

  Warszawa

  Szwedzkie Falun jest już gotowe do rozpoczęcia rywalizacji w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym.

  Na tamtejszych trasach już od kilku dni do startu przygotowuje się Justyna Kowalczyk. Po tylu wcześniejszych startach, niby doskonale je zna, ale organizatorzy wprowadzili szereg zmian w porównaniu z tym, co zawodniczki pamiętają z zawodów o Puchar Świata.

  Justyna zrezygnowała więc z pucharowych biegów w Oestersund by w Falun być jak najdłużej. Chciała dobrze poznać trasę i przygotować odpowiednią taktykę na każdy ze swoich startów.

  Rywalizacja biegaczek rozpocznie się w czwartek od sprintu stylem klasycznym czyli na pierwszy ogień konkurencja, w której pokładamy duże nadzieje na dobry wynik. Justyna na pewno walczyć będzie z całych sił, tak jak zawsze gdy staje na starcie, ale trzeba pamiętać, że sprint to najbardziej loteryjna ze wszystkich konkurencji. Wystarczy przypomnieć, że dwa lata temu nasza zawodniczka zmierzała pewnie po medal, ale pechowy upadek wszystko zniweczył i przybiegła dopiero szósta.

  Tym razem Justyna zacznie też mistrzostwa w nieco innej roli niż te poprzednie. Wtedy była faworytką praktycznie każdej konkurencji, a tych rozgrywanych stylem klasycznym w szczególności, teraz będzie raczej tym przysłowiowym „czarnym koniem” .

  -       Najważniejsze to dobrze powalczyć – podkreśla sama Justyna.

   Czwartkowe sprinty rozpoczną się o 13.00 kwalifikacjami. Główna walka o medale rozpocznie się o godzinie 15.15.

   

 • 29.01 2015

  Na końcu drogi

  Warszawa

  Tylko 200 stałych mieszkańców ma Santa Caterina, jednak w czasie zimowych miesięcy liczebność osób tam przebywających wzrasta wielokrotnie. Ta włoska miejscowość to bowiem znany ośrodek zarówno narciarstwa alpejskiego, jak i biegowego.

  Dla Justyny Kowalczyk ta mała mieścina w pobliżu alpejskiego kurortu Bormio, to obecnie baza treningowa przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Szwecji.  Na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza jest bowiem znakomita infrastruktura do tego by biegać na nartach.

  - To rzeczywiście mała miejscowość, gdzie można powiedzieć kończy się droga – śmieje się Justyna – warunki do treningu są tu jednak znakomite.

  Nie pierwszy raz polska zawodniczka trenuje w tym właśnie miejscu.  To właśnie tam szlifowała formę przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi. I choć może wspomnienia z tamtych przygotowań, ze względu na bolącą złamaną stopę, nie są najlepsze, ale ostatecznie efekt podczas występu na igrzyskach był fantastyczny. A do mistrzostw świata w szwedzkim Falun pozostają dwa tygodnie. Już 19 lutego pierwsza rywalizacja o medale w sprincie techniką klasyczną. 

 • 23.01 2015

  Czas odpoczynku

  Warszawa

  Fakt, że Justyna Kowalczyk nie jest fanką biegu rozstawnego na 10 km stylem dowolnym nie może być dla nikogo zaskoczeniem. I nie ma tu znaczenia, że Polka ma na swoim koncie zwycięstwo w takim właśnie biegu. W Lahti w 2009 roku była zdecydowanie najlepsza, jednak w ostatnich dziesięciu startach na takim dystansie na podium była tylko dwukrotnie w 2010 w Canmore w Kanadzie oraz w 2013 roku w Davos czyli nawet w czasach gdy forma była znakomita ten bieg nie był tym, na co Justyna czekała z niecierpliwością.

  Nasza zawodniczka przez lata była niezwykle uniwersalną zawodniczką. Wygrywała w sprintach i w biegach na najdłuższych dystansach, w stylu klasycznym i w dowolnym.  Teraz jednak skupia się na swoim ulubionym stylu klasycznym, starty łyżwą traktując jako trening i dobre przetarcie startowe przed tymi najważniejszymi dla niej.

  W piątek w rosyjskim Rybińsku Justyna uzyskała dopiero 36 czas w biegu i choć na pewno taki wynik nie spełnia jej oczekiwań, to w tym sezonie bieg na 10 km stylem dowolnym nie jest priorytetem. Tym są biegi stylem klasycznym na mistrzostwach świata w szwedzkim Falun. I to w kontekście tych startów, Justyna wraz z trenerem Aleksandrem Wierietielnym podejmują decyzje.

  W Rybińsku po piątkowym biegu zdecydowali, że dalsze starty nie są teraz tym czego Justyna potrzebuje najbardziej, dlatego w sobotę nasza zawodniczka nie stanęła na starcie sprintu. 

  W grupie Justyny powodem do zadowolenia po piątkowym biegu na pewno może być dobry wynik Sylwii Jaśkowiec. Koleżanka z ekipy, która od wiosny także trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego zajęła jedenastą pozycję, a w sobotnim sprincie uplasowała się natomiast na czternastym miejscu.

  Wyniki

  10 km stylem dowolnym

  1. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 28.12,5

  2. Elizabeth Stephen (USA) strata 14,4 s

  3. Stefanie Boehler (Niemcy) 36,4...

  11. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 1.33,9...

  36. Justyna Kowalczyk (Polska) 2.44,8

   

     
 • 18.01 2015

  Duet na podium

  Warszawa

  W ubiegłym sezonie Justyna Kowalczyk pierwszy raz w karierze dała się przekonać do startu w sprincie drużynowym. Już na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie startowała z Sylwią Jaśkowiec, ten duet zajął znakomite piąte miejsce – choć biegały pierwszy raz wspólnie ,a Justyna jak wiadomo ze złamaną stopą.

  Od wiosny Sylwia Jaśkowiec trenuje wraz z Justyną, a występ w sztafecie sprinterskiej w czasie mistrzostw świata w Falun to jeden z ważnych punktów sezonu.

  Niedzielne zawody w Otepaeae, rozgrywane były tak ,jak to będzie miało miejsce w Szwecji  stylem dowolnym .

  Już w półfinale było widać, że tego dnia wszyscy będą musieli liczyć się z polskim duetem. Justyna i Sylwia bez problemów wygrały ten bieg i awansowały do decydującej rozgrywki.

  W finale w walce o podium liczyły się tylko trzy sztafety – obok Polek, Norweżki i Szwedki. Niewiadomą była tylko kolejność na mecie. A zażarta walka toczyła się aż do ostatnich centymetrów. Ostatecznie Sylwia Jaśkowiec, która kończyła bieg zameldowała sie na mecie trzecia, 0,9 sek za Szwedką Stiną Nillson i ledwie 0,1 sek za Norweżką Maikne Caspersen Fallą.

  Wcześniej Justyna Kowalczyk pokazała się znakomitej strony rywalizując jak równa z równą z najlepszymi specjalistkami sprintu w stylu dowolnym.

  Dla obu naszych zawodniczek to pierwsze podium w tym sezonie. A estońska Otepaeae kolejny raz okazała się szczęśliwa dla naszej najlepszej biegaczki.

   

  Wyniki:

  1. Szwecja I           16.11,1

     (Ida Ingemarsdotter i Stina Nilsson)

  2. Norwegia I       strata 0,8 s

     (Maiken Caspersen Falla, Ingvild Flugstad Oestberg)

  3. Polska                  + 0,9

     (Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec)

  4. Niemcy I              +  16,5

  5. Finlandia I            + 17,6

  6. USA II                 + 18,1

 • 11.01 2015

  Góra górą

  Warszawa

  Justyna Kowalczyk nie będzie wspominać startu w Tour de Ski 2015 szczególnie dobrze, choć walczyła z całych sił o to by wypaść na nim jak najlepiej. Polska zawodniczka na każdym z kolejnych etapów tego cyklu walczyła z własnymi słabościami, a kolejne wyniki pokazywały, że idzie ku lepszemu,. Jednak podczas niedzielnego podbiegu pod Alpe Cermis musiała się poddać. Organizm tym razem nie pozwolił już biec dalej. Po ciężkim sobotnim etapie na 10 km stylem klasycznym, niedziela okazała się jeszcze trudniejsza.

  Meta na Alpe Cermis nie została zdobyta. Justyna, która już czterokrotnie jako pierwsza wbiegała na to alpejskie wzgórze, tym razem na kilkaset metrów przed metą musiała zejść z trasy. Krótką chwilę później zemdlała. Na szczęście szybko udzielono jej pomocy, na toboganie zwożąc w dół, a później szybko odwożąc do szpitala. W szpitalu w Cavalese nie wykryto nic niepokojącego i po kilku godzinach poświęconych na badania polska zawodniczka została wypisana. Odpoczynek w hotelu, a dopiero potem spokojne decyzje co dalej.

   A Tour de Ski w 2015 roku wygrała Norweżka Marit Bjoergen.

   

© Justyna Kowalczyk, Raiffeisen Polbank

Justyna Kowalczyk aktywnie wspiera Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą