Aktualności sportowe starsze

 • 15.12 2014

  Hochfilzen zamiast Davos

  Warszawa

  Justyna Kowalczyk opuściła już szwajcarski kurort, gdzie w sobotę i niedzielę startowała w Pucharze Świata i ponownie na swoją bazę obrała włoskie Livigno.

  To tam do czwartku będzie trenować nasza najlepsza narciarka, stamtąd zaś wyruszy na zawody Pucharu Kontynentalnego w austriackim Hochfilzen. To starty, których Justyna potrzebuje by dojść do wysokiej dyspozycji.
  Gdyby wszystko toczyło się zgodnie z planem Justyna wraz ze swoją drużyną byłaby właśnie w drodze do Francji, ale z powodu braku śniegu odwołano zawody zaplanowane tam w najbliższy weekend i przeniesiono je do Davos. Justyna postanowiła jednak nie stawać ponownie na starcie w Szwajcarii. To zdecydowanie  jednak nie wynika z tego, że nasza zawodniczka obraziła się na to miejsce. Przyczyna leży natomiast w zmianie planów, jaką FIS zarządził w związku ze zmianą lokalizacji zawodów. W La Clusaz, skąd przeniesiono zawody do Davos, zaplanowany był bieg sztafetowy i bieg łączony, teraz natomiast będzie to 10 km stylem dowolnym i sprint tą samą techniką.


   – To są dla mnie kompletnie różne starty, co by o tym nie mówić. We Francji pobiegłabym  pięć kilometrów "klasykiem" w sztafecie, a także 15 km czyli 7,5 klasykiem a 7,5 łyżwą, a nie tylko biegi stylem dowolnym, w dodatku jeszcze sprint, w którym ponownie mogłoby się zdarzyć, że wystartowałabym tylko raz – tak krótko wyjaśnia decyzję o starcie w Austrii Justyna.


  W Hochfilzen Justyna będzie mogła sprawdzić się trzykrotnie: w sprincie stylem klasycznym, na 10 km stylem klasycznym i na 10 km łyżwą ze startu wspólnego.

 • Kalendarz startów

  • 2014-12-20

   La Clusaz - Francja

  • 2014-12-21

   La Clusaz - Francja

  • 2015-01-03

   Tour de Ski, Oberstdorf - Niemcy

 • 13.12 2014

  Siódemka w Davos

  Warszawa

  Łagodne zimy dają się we znaki organizatorom zawodów o Puchar Świata w biegach narciarskich.  Nawet w Davos, gdzie zwykle na śnieg się nie narzeka trzeba było skrócić dystans zawodów z 15 do 10 kilometrów, styl pozostał ten sam klasyczny. Udało się bowiem przygotować tylko 5 kilometrową pętlę.

  Justyna w Davos rozpoczęła rywalizację jako zawodniczka z numerem 48 czyli jako . Przez pierwszą część dystansu walczyła o miejsce na podium. Jeszcze na punkcie pomiaru usytuowanym na 7,8 km polska biegaczka była trzecia. Jednak ostatnie 2,2 kilometra to nie był jednak popisowy występ Justyny. Ostatecznie do zwyciężczyni Theresy Johaug straciła  1:21.7 sekundy i zajęła siódme miejsce.

  - To był bardzo trudny bieg – krótko na mecie podsumowała swój występ Justyna.

  W niedzielę kolejne zmagania w Davos, ale tym razem nie styl klasyczny a dowolny, a w dodatku sprint.

   

   Wyniki:

  1. Therese Johaug (Norwegia) 28.30,8

  2. Marit Bjoergen (Norwegia) strata 42,5

  3. Kerttu Niskanen (Finlandia) 58,5

  4. Anna Haag (Szwecja) 1.07,1

  5. Sofia Bleckur (Szwecja) 1.16,4

  6. Heidi Weng (Norwegia) 1.21,0

  7. Justyna Kowalczyk (Polska) 1.21,7

  8. Anne Kylloenen (Finlandia) 1.23,5

  9. Sofia Henriksson (Szwecja) 1.28,0

  10. Laura Mononen (Finlandia) 1.36,8

 • Konkurs

 • 6.12 2014

  Łyżwa jeszcze nie ta

  Warszawa

  Sprint łyżwą w Lillehammer zakończony po kwalifikacjach, a sobotni bieg na 5 km także stylem dowolnym na 28. pozycji. To oczywiście nie są lokaty do których przyzwyczaiła kibiców Justyna  Kowalczyk, ale też nie ma żadnych powodów do paniki.
  Fakt, że Justyna w sprincie stylem dowolnym nie odnosi oszałamiających sukcesów znany jest już od dawna, choć oczywiście w przeszłości potrafiła stawać na podium i w takiej rywalizacji. Jednak by znaleźć ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce -  właśnie 10. lokatę -  trzeba się cofnąć o półtorej roku do 9 marca 2013. Sprint łyżwą nigdy nie był i nie będzie na liście ulubionych polskiej biegaczki, a w momencie gdy Justyna postawiła na większą specjalizację w klasyku, tym bardzie wypadł z listy priorytetów.
  W piątek w Lillehammer emocje skończyły się już po eliminacjach. Justyna uzyskała w nich 37. czas i w związku z tym nie awansowała do dalszej rywalizacji. Na pewno nie pomogły problemy z butem, który rozpadł się tuż przed startem, ale też na tym etapie sezonu wynik nie byłby pewnie bardzo różny, gdyby problemy ze sprzętem się nie przytrafiły.
  W pierwszej części sezonu Justyna Kowalczyk nie czuje się komfortowo w stylu dowolnym. Co właśnie widać w rezultatach – w sobotę była to 28. pozycja. Wraz z dochodzeniem do pełnej dyspozycji w trakcie sezonu, wyniki, także i w stylu łyżwowym, będą się zmieniać. Bo Justyna Kowalczyk biegać stylem dowolnym potrafi znakomicie, co udowadniała już nie raz. Trzeba tylko cierpliwości.
  W Norwegii, gdzie rozgrywany jest trzyetapowy mini tour, w niedzielę zaplanowano ostatni akcent rywalizacji. Zostanie rozegrany bieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym.  Justyna  do prowadzącej w klasyfikacji generalnej touru Marit Bjoergen traci ponad półtorej minuty i zajmuje 30. pozycję, ale po biegu klasykiem powinna znacząco poprawić swoje miejsce w klasyfikacji.

  Wyniki biegu na 5 kilometrów techniką dowolną:
  1. Therese Johaug (Norwegia)         12.33,7
  2. Marit Bjoergen (Norwegia)      strata 0,3 s
  3. Heidi Weng (Norwegia)                10,9
  4. Charlotte Kalla (Szwecja)            11,3
  5. Ragnhild Haga (Norwegia)             22,7
  6. Martine Ek Hagen (Norwegia)          24,9...
  25. Sylwia Jaśkowiec (Polska)            48,8
  27. Ewelina Marcisz (Polska)             51,4
  28. Justyna Kowalczyk (Polska)           51,5

 • Kibicuj Justynie

 • 4.12 2014

  Mini tour w Lillehammer

  Warszawa

  Justyna Kowalczyk od poniedziałku przygotowywała się do startów w norweskim Lillehammer. Na olimpijskich trasach w Norwegii w tym sezonie zaplanowano mini-tour zastępując tym samym Kuusamo, które  taką imprezę organizowało w poprzednich latach.
  Justyna, która formę buduje z każdym kolejnym startem, w tych pierwszych etapowych zawodach nigdy nie triumfowała, a i w tym roku nie nastawia się na walkę o najwyższe laury, szczególnie, że dwa pierwsze biegi – piątek i sobota - to styl łyżwowy: sprint i 5km.


  - Oczywiście szkoda, że to nie jest 5 km stylem klasycznym, bo taki bieg z chęcią bym przyjęła – mówiła jeszcze przed wyjazdem do Norwegii Justyna.


  Dopiero w niedzielę Justyna będzie mogła poczuć się bardziej w swoim żywiole, gdyż w planach jest bieg na 10 km stylem klasycznym. Będzie to bieg pościgowy czyli zawodniczki będą startować zgodnie z zajmowanymi pozycjami z zachowaniem różnic czasowych. A ta która pierwsza przekroczy linię mety wygra.

   

  Program
  Piątek, 5.12
  13:30 - sprint kobiet i mężczyzn stylem dowolnym
  Sobota, 6.12
  10:15 - 5 km stylem dowolnym kobiet
  Niedziela, 7.12
  10:15 - 10 km stylem klasycznym kobiet na dochodzenie

 • 29.11 2014

  Pechowo, ale optymistycznie

  Warszawa

  Nie od dziś wiadomo, że sprint to mocno loteryjna konkurencja. Tutaj każde zdarzenie ma zdecydowanie większe przełożenie na końcowy wynik niż w każdym innym biegu. Jedna pechowa sytuacja przekreśla praktycznie szanse na dobry wynik. Każda zawodniczka biegająca tak długo i na takim poziomie jak Justyna, doświadczyła tego  nie raz. W sobotę w Kuusamo, w czasie biegu półfinałowego, kiedy polska biegaczka znajdowała się na prowadzeniu i widać było, że może pewnie zmierzać po zwycięstwo w tym biegu, pechowe przytrzymanie narty przy próbie pozbycia się nadmiaru śniegu z narty spowodowało upadek. Mimo bardzo szybkiej reakcji i pogoni za rywalkami Justyna na mecie zameldowała się jako trzecia, a że bieg był wolniejszy od poprzedniego półfinału nie mogła liczyć na status „szczęśliwej przegranej” .

  - Miałam pecha. Pod nartą zebrało mi się sporo śniegu i to spowodowało tak mocne przytrzymanie, że nic się nie dało zrobić. Oczywiście że żałuję, że tak się stało, ale i tak po tych zawodach mogę patrzeć optymistycznie w sezon – powiedziała Justyna na mecie.

  W sobotę w Kuusamo panowały trudne warunki do przygotowania nart. Okrojona zdarzeniami losowymi ekipa Justyny – dwóch serwismenów tego dnia nie mogło pracować - nie trafiła ze smarowaniem na eliminacje i stąd dopiero 26 wynik, ale już w ćwierćfinale problemów nie było, a nasza biegaczka przypomniała, że sprint stylem klasycznym to jej mocna strona. Straconej szansy na walkę w finale oczywiście szkoda, ale to dopiero pierwszy bieg z długiego sezonu.

  Wyniki
  1. Marit Bjoergen (Norwegia)             2.58,33
  2. Katja Visnar (Słowenia)           strata 0,46 s
  3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)        1,70
  4. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)     3,02
  5. Ida Sargent (USA)                        5,95
  6. Natalia Matwiejewa (Rosja)              12,37
  7. Justyna Kowalczyk (Polska)  

 • 14.11 2014

  Wygrana w mrozie

  Warszawa

  Trzeba sięgnąć pamięcią aż do roku 2010 by przypomnieć sobie, że wtedy Justyna Kowalczyk nie wygrała sprintu w fińskim Muonio. W tamtym roku jednak przedsezonowy sprawdzian był rozgrywany techniką dowolną, a Justyna była wówczas tuż za podium za takimi specjalistkami od tej konkurencji jak Petra Majdic czy Kikkan Randall. Od tamtej pory – gdy styl tych pierwszych zawodów w ramach FIS Cup zmieniono na klasyczny – Justyna nie przestaje wygrywać.
  Nie inaczej było i w piątek. Naszej zawodniczce w zwycięstwie nie przeszkodziła nawet bardzo mroźna aura. Temperatura poniżej – 15 stopni Celsjusza odstarszyła wiele osób. Z rywalizacji zrezygnowała tuż po kwalifikacjach ta, która zajęła w nich drugie miejsce czyli Finka Krista Parmakoski. Justyna w czasie zawodów nie z takimi przeciwnościami już jednak walczyła, więc i tym razem nic sobie nie robiła z niskich temperatur.
  W zawodach wzięły udział w większości zawodniczki gospodarzy, choć nie zabrakło także reprezentantek Wschodu, jak Rosjanki, Kazaszki czy Estonki. W finale znalazła się też jedna Norweżka, ale nie mogła zagrozić Justynie.
  Na szóstej pozycji w tych zawodach uplasowała się koleżanka Justyny z drużyny Sylwia Jaśkowiec.


  Wyniki sprintu w Muonio
  1. KOWALCZYK Justyna POL
  2. KYLLOENEN Anne FIN
  3. NURMI Leena FIN
  4. MONONEN Laura FIN
  5. THEODORSEN Silje NOR
  6. JASKOWIEC Sylwia POL

 • 4.11 2014

  Do widzenia Polsko

  Warszawa

  Początek listopada to dla Justyny Kowalczyk czas pakowania walizek. I choć dla naszej zawodniczki to przecież żadna nowość, to w tym wypadku spakować trzeba się na dłużej. Gdy bowiem dziś Justyna wsiadła we wtorek do samolotu lecącego do Skandynawii, to ponownie w Polsce pojawi się dopiero tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
  A praktycznie cały listopad to będzie czas spędzony w Finalndii, przede wszystkim w położonym ponad kołem podbiegunowym Muonio. O tej porze roku nie brak tam śniegu i dobrze przygotowanych tras. I to właśnie tam Justyna Kowalczyk będzie miała pierwszą w sezonie okazję by porównać swoją dyspozycję z zawodniczkami z innych krajów.

  - W Muonio tak, jak w poprzednich latach weźmiemy udział w biegach FIS. To takie tradycyjne sprawdziany Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rozgrywane w tych ośrodkach narciarskich, gdzie najczęściej trenują pierwsze reprezentacje poszczególnych państw. My akurat od lat jeździmy do fińskiego Muonio – wyjaśnia trener Aleksander Wierietielny.

  Zawody w Muonio odbędą się w dniach 14-16 listopada. Zaplanowano sprint stylem klasycznym, 5 km tym samym stylem oraz 10 km łyżwą. A dwa tygodnie później w fińskiej stacji narciarskiej Ruka koło Kuusamo rozpoczną się zmagania w Pucharze Świata.

 • 27.10 2014

  Czas startować

  Warszawa

  - Mogę oficjalnie ogłosić koniec sezonu przygotowawczego – powiedziała w niedzielę Justyna Kowalczyk. Powiedziała z uśmiechem, bo nie od dziś wiadomo, że to miesiące obozów przygotowawczych są najtrudniejszymi w roku dla biegaczki narciarskiej. W czasie startów, więcej jest może przejazdów, ale sama intensywność zajęć zdecydowanie mniejsza.
  Po niedzielnym treningu w Ramsau Justyna Kowalczyk wyruszyła w podróż powrotną do Polski po ponad trzech tygodniach spędzonych na zgrupowaniu w austriackich Alpach.

  Ostatni weekend na lodowcu Dachstein pożegnał naszą najlepszą biegaczkę i  jej drużynę przepiękną pogodą. Na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza skrzący się lekkim mrozie śnieg i przepiękne słońce sprawiały, że warunki do treningu na nartach były znakomite. Dwie trasy 5 i 10 km świetnie przygotowane i choć wciąż jeszcze sporo narciarzy na nich trenowało, to powoli już pustoszały. Kolejne ekipy zjeżdżają już bowiem do domów. Teraz także przed Justyną nieco ponad tydzień pobytu w Polsce, a następnie wylot do Skandynawii. A tam rozpocznie się już sezon startowy, najpierw przteracie w Pucharze FIS, a następnie już początek rywalizacji o Kryształową Kulę.

  - Kiedy na początku listopada odlecę do Finlandii to tradycyjnie do domu wrócę dopiero na Boże Narodzenie – przyznaje zawodniczka.

  A inaugurację w Pucharze Świata zaplanowano na 29 listopada w stacji narciarskiej Kuusamo – Ruka.

 • 20.09 2014

  Nauka w cieniu Tatr

  Zakopane

  Treningi typowo narciarskie, marszobiegi po górach, a nawet wspinaczka po Tatrach. Do tego nauka i nauka, czasami aż do późnej nocy. Tak wygląda tegoroczny wrzesień Justyny Kowalczyk.

  Od pierwszych dni września najlepsza polska biegaczka narciarska przebywa na zgrupowaniu w stolicy polskich Tatr.

  - Justyna już od samego początku września była w Zakopanem. Chciała się spokojnie przygotowywać do egzaminów na uczelni. Oczywiście nie zaniedbywała treningów, dwa razy dziennie sumiennie pracowała. Dopiero później, w oficjalnym terminie rozpoczęcia zgrupowania, dołączyli do niej Maciek i Sylwia. Wszyscy razem także wykonują świetną pracę – mówi trener Aleksander Wierietielny.

  Dla mistrzyni olimpijskiej czas spędzony pod Giewontem to długie godziny w Tatrach, siłowania, basen, nartorolki, a następnie studiowanie grubych książek, tak by zdać wszystkie niezbędne egzaminy. Justyna już dawno postawiła sobie za cel, że po igrzyskach olimpijskich w Soczi zakończy swój przewód doktorski. Od realizacji celu dzieli ją już bardzo niewiele.

 • 10.08 2014

  Ponownie na Śnieżnej Farmie

  Warszawa

  Kilkadziesiąt godzin w podróży na drugi koniec świata i już można w sierpniu biegać na nartach po najprawdziwszym śniegu, startować w zawodach i czuć kilkustopniowy mróz. Choć to ostatnie nie wszystkich cieszy.

  Minus 12 brrr ….- podsumowała przyjazd na Śnieżną Farmę Justyna Kowalczyk.

  Nasza najlepsza biegaczka kolejny raz –już czwarty- trenuje w Nowej Zelandii. Praktycznie cały sierpień spędzi na Śnieżnej Farmie, gdzie dla narciarzy przygotowanych jest wiele kilometrów narciarskich tras.

  A w sobotę Justyna Kowalczyk pierwszy raz od czasu igrzysk olimpijskich w Soczi stanęła do rywalizacji. Na trasach Snow Farm rozegrano bowiem zawody z cyklu FIS RACE. Panie rywalizowały w biegu masowym 10 km stylem klasycznym i indywidualnie  na 5 km łyżwą. Dla Justyny główną przeciwniczką była oczywiście jej koleżanka z drużyny Sylwia Jaśkowiec, która wiosną dołączyła do teamu prowadzonego przez Aleksandra Wierietielnego. Oczywiście na tym etapie przygotowań wynik jest sprawą drugorzędną, ale Justyna mijając w sobotę linię mety miała zmierzone 33:20.53. Sylwia Jaśkowiec przybiegła o 01:33.90 później. W technice dowolnej rywalizacja między polskimi zawodniczkami była zdecydowanie bardziej wyrównana. Justyna na pięciokilometrowej pętli uzyskała wynik 11:32.8, zaledwie 5 sekund później finiszowała druga z podopiecznych Aleksandra Wierietielnego.

   

  A już w sobotę na trasach w Snow Farm zostanie rozegrany narciarski maraton Merino Muster.

   

  (mz)/www.justyna-kowalczyk.pl

© Justyna Kowalczyk, Raiffeisen Polbank

Justyna Kowalczyk aktywnie wspiera Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą